Volvo

LJUSDAL

Vår anläggning i Ljusdal ligger i nära anslutning till riksväg 83, utfarten mot Hudiksvall.
 

 Vi är ackrediterade av Swedac inom följande provningsområden:
• Kontroll eget arbete (släcka 2:or)
• Färdskrivare digitalt/analog
• Hastighetsbegränsare
• Tryckprovning

Vi är certifierade av INCERT inom följande områden:

• Komfortkyla Lastvagn & Buss
• Transportkyla
 

Volvo Pentas motorer kännetecknas av hög prestanda, tillförlitlighet, bränsleeffektivitet och låga utsläppsnivåer. På våra anläggningar i Hudiksvall, Ljusdal och Söderhamn är vi auktoriserade återförsäljare och serviceverkstad för Volvo Penta Industri. Varmt välkommen!

Läs mer här.

Öppettider

Nu har vi utökade öppettider med öppet även på kvällar!

Verkstad

Mån-tis och fre 07:00-16:00, ons-tors 07:00-22:00

Reservdelar

Måndag-fredag 07:00-16:00

Volvo Action Service

Telefon: 020-795827

Servicemarknad

Tonye Larsson
Servicechef

Tel: 0650-54 83 36
tonye.larsson@bilbolaget.nu

Claes Engh
Teknisk chef Buss

Tel: 0270-737 26
claes.engh@bilbolaget.nu

Robert Lyngbrant
Verkmästare

Tel: 0651-56 65 30
robert.lyngbrant@bilbolaget.nu

Jörgen Löfling
Volvo Penta

Tel: 070-210 35 65
jorgen.lofling@bilbolaget.nu

Reservdelar

Mats Svedman
Reservdelar

Tel: 0651-76 64 11
mats.svedman@bilbolaget.nu

Ulf Larsson
Reservdelar

Tel: 0651-56 54 30
ulf.larsson@bilbolaget.nu

Serviceavtal och Servicekoordinator

Jörgen Löfling
Serviceavtal och Servicekoordinator

Tel: 070-210 35 65
jorgen.lofling@bilbolaget.nu

Säljare

Per-Göran Eriksson
Lastbilssäljare

Tel: 0650-54 83 07
Tel: 070-217 92 50
par-goran.eriksson@bilbolaget.nu

Peter Stockhaus
Tjänstesäljare

Tel: 026-54 59 04
peter.stockhaus@bilbolaget.nu