LJUSDAL

Björkhamrevägen 6
827 35 LJUSDAL

Vår anläggning i Ljusdal ligger i nära anslutning till riksväg 83, utfarten mot Hudiksvall.
 

 Vi är ackrediterade av Swedac inom följande provningsområden:
• Kontroll eget arbete (släcka 2:or)
• Färdskrivare digitalt/analog
• Hastighetsbegränsare

Vi är certifierade av INCERT inom följande områden:

• Komfortkyla Lastvagn & Buss
• Transportkyla
 

Volvo Pentas motorer kännetecknas av hög prestanda, tillförlitlighet, bränsleeffektivitet och låga utsläppsnivåer. På våra anläggningar i Hudiksvall, Ljusdal och Söderhamn är vi auktoriserade serviceverkstäder för Volvo Penta Industri. Varmt välkommen!

Läs mer här.

Öppettider

Sommartider: v 25-33 har vi öppet mån-fre 7-16

Verkstad

Mån-tis och fre 07:00-16:00, ons-tors 07:00-22:00

Reservdelar

Måndag-fredag 07:00-16:00

Volvo Action Service

Telefon: 020-795827

Servicemarknad

Tonye Larsson
Servicechef

Tel: 0650-54 83 36
tonye.larsson@bilbolaget.nu

Claes Engh
Teknisk chef Buss

Tel: 0270-737 26
claes.engh@bilbolaget.nu

Ante Persson
Verkmästare

Tel:  0651-76 64 13
ante.persson@bilbolaget.nu

Jörgen Löfling
Volvo Penta

Tel: 070-210 35 65
jorgen.lofling@bilbolaget.nu

Reservdelar

Mikael Jonsson
Reservdelar

Tel: 0651-76 64 11
mikael.jonsson@bilbolaget.nu

Robert Lyngbrant
Skadehandläggare/Reservdelar

Tel: 0651-56 65 30
robert.lyngbrant@bilbolaget.nu

Serviceavtal och Servicekoordinator

Per-Anders Håkansson
Serviceavtal
Tel: 060-67 19 02
per-anders.hakansson@bilbolaget.nu

Stefan Jonsson
Servicekoordinator

Tel: 0650-54 83 47
s.jonsson@bilbolaget.nu

Säljare

Marcus Falberg
Säljare

Tel: 060-67 19 67
Tel: 070-62 25 991
marcus.falberg@bilbolaget.nu