HUDIKSVALL

Ullsättersvägen 3A
824 34 HUDIKSVALL

Från E4 ta avfart Hudiksvall norra, kör mot centrum ca 3 km, anläggningen ligger på höger sida i Sanna industriområde.

 Vi är ackrediterade av Swedac inom följande provningsområden:
• Kontroll eget arbete (släcka 2:or)
• Färdskrivare digitalt/analog
• Hastighetsbegränsare

Vi är certifierade av INCERT inom följande områden:
• Komfortkyla Lastvagn & Buss
• Transportkyla

Volvo Pentas motorer kännetecknas av hög prestanda, tillförlitlighet, bränsleeffektivitet och låga utsläppsnivåer. På våra anläggningar i Hudiksvall, Ljusdal och Söderhamn är vi auktoriserade återförsäljare och serviceverkstad för Volvo Penta Industri. Varmt välkommen!

Läs mer här.

Öppettider

Nu har vi utökade öppettider med öppet även på kvällar och helger!

Verkstad
Jämna veckor: Måndag-onsdag 07:00-22:00, torsdag-fredag 07:00-16:00  
Ojämna veckor: Måndag-söndag 07:00-16:00

Reservdelar
Måndag-fredag 07:00-16:00

Försäljningen
Måndag-fredag  08:00-17:00

Volvo Action Service

Tel: 020-79 58 27

Servicemarknad

Tonye Larsson
Servicechef

Tel: 0650-54 83 36
tonye.larsson@bilbolaget.nu

Claes Engh
Teknisk chef Buss

Tel: 0270-737 26
claes.engh@bilbolaget.nu

Stefan Jonsson
Kundmottagare

Tel: 0650-54 83 47
s.jonsson@bilbolaget.nu

Jörgen Löfling
Volvo Penta

Tel: 070-210 35 65
jorgen.lofling@bilbolaget.nu

Lars Nyberg
Verkmästare

Tel: 0650-54 83 08
lars.nyberg@bilbolaget.nu

Reservdelar

Örjan Borgan
Reservdelar
Tel: 0650-54 83 09
orjan.borgan@bilbolaget.nu

Magnus Kring
Reservdelar

Tel: 0650-54 83 22
magnus.kring@bilbolaget.nu

Serviceavtal och Servicekoordinator

Jörgen Löfling
Serviceavtal och Servicekoordinator

Tel: 070-210 35 65
jorgen.lofling@bilbolaget.nu

Säljare

Per-Göran Eriksson
Säljare Hudiksvall, Ljusdal, Söderhamn

Tel: 0650-54 83 07
Tel: 070-217 92 50
par-goran.eriksson@bilbolaget.nu

Per-Göran Eriksson
Lastbilssäljare

Tel: 0650-54 83 07
Tel: 070-217 92 50
par-goran.eriksson@bilbolaget.nu

Peter Stockhaus
Tjänstesäljare

Tel: 026-54 59 04
peter.stockhaus@bilbolaget.nu