Wist Last & Buss

VÄLKOMMEN TILL

VÄSTERÅS

Besöksadress:
Omformargatan 1
721 37 Västerås

Postadress:
Wist Last & Buss AB
Box 876
721 23 Västerås

Växel: 021-236 00    E-post: reservdelar564@wistlastbuss.com
Kundmottagning: 021-236 40
Reservdelar: 021-236 50


Fakturerings- och leverantörsinformation

Verkstad
Måndag - Torsdag: 07:00 - 00:00
Fredagar: 07:00 - 16:00

Reservdelar
Måndag - Torsdag: 07:00 - 17:00
Fredagar: 07:00 - 16:00

Försäljning
Måndag - Fredag: 08:00 - 17:00
Våra säljare är ofta ute på fältet, ring gärna och boka ett besök

Volvo Action Service:
020 - 79 58 27

Tvätthall:
Måndag - Fredag: 07:00 - 16:00

Drivmedel (Shell Truck Diesel):
öppet dygnet runt

Däckverkstad:
Vi samarbetar med Däckteam (Västerås Däck AB) som vi delar lokaler med.
Telefon: dagtid 021-129500 jour 021-129500

SERVICEMARKNAD

Ronny Bergsköld
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (21) 236 10
Ronny.Bergskold@wistlastbuss.com

Jan Blomkvist
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)21-236 44
jan.blomkvist@wistlastbuss.com

Ako Haidar
Bromsgruppledare/Lastbilstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 73
ako.haidar@wistlastbuss.com

Patrik Gissler
Teamledare skadeverkstad
Telefon: +46 (0)21-236 47
patrik.gissler@wistlastbuss.com

Magnus Andersson
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)18-68 51 56
magnus.andersson@wistlastbuss.com

Hanna Widén
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)21-236 41
hanna.widen@wistlastbuss.com

Roger Ihrelius
Teamledare verkstad och buss
Telefon: +46 (0)21-236 43
roger.ihrelius@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Johan Byberg
Teamledare Reservdelar
Telefon: +46 (0)21-236 56
johan.byberg@wistlastbuss.com

Jarmo Eklöf
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 51
jarmo.eklof@wistlastbuss.com

Marie Lostin
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 58
marie.lostin@wistlastbuss.com

Kjell Helmer
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 55
kjell.helmer@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Anders Rosén
Lastvagnssäljare
Telefon: +46 (0)21-236 22
anders.rosen@wistlastbuss.com

Greger Lindquist
Bussäljare
Telefon: +46 (0)910-73 86 30
greger.lindquist@wistlastbuss.com

Adam Berglind
Lastvagnssäljare
Telefon: +46 (0)221-276 24
adam.berglind@wistlastbuss.com

Tomas Bergfeldt
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)21-236 21
tomas.bergfeldt@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Andras Frimmel
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Eisans Pavils
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Johan Östlund
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Samuel Henriksson
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

David Larsson
Telefon: +46(0)21-236 00

Marcus Sjödahl
Telefon: +46(0)21-236 00

Rasmus Hansen
Telefon +46(0)21 236 00

Christian Carlsson
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Emil Stoltz
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Paavo Kortelainen
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Simon Johansson
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Tawakal Elmi
Telefon: +46(0)21-236 00

Mattias Vestman
Telefon: +46(0)21-236 00

Conny Hööst
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Johan Frankgard
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Patrik Ewnert
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Henrik Björk
Telefon: +46(0)21-236 00

Göran Johansson
Telefon: +46(0)21-236 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR

Senaste pressreleasen

collage.pressReleaseTitle