Wist Last & Buss

Välkommen till Wist i Västerås

BESÖKSADRESS

Omformargatan 1
721 37 Västerås

POSTADRESS

Box 876
721 23 Västerås

Fakturerings- och leverantörsinformation

Däckverkstad: 
Vi samarbetar med Däckteam (Västerås Däck AB) som vi delar lokaler med. Telefon: dagtid/jour 021-12 95 00

ÖPPETTIDER

VERKSTAD

Sommartider (v25 - v32):
Vardagar 07:00 - 16:00

Ordinarie tider:
Måndag - Torsdag: 07:00 - 00:00
Fredagar: 07:00 - 16:00

ÖPPETTIDER

TVÄTTHALL

Måndag - Fredag: 07:00 - 16:00

ÖPPETTIDER

RESERVDELAR

Sommartider (v25 - v32):
Vardagar 07:00 - 16:00

Ordinarie tider:
Måndag - Torsdag: 07:00 - 17:00
Fredagar: 07:00 - 16:00

ÖPPETTIDER

FÖRSÄLJNING

Måndag - Torsdag: 08:00 - 17:00
Fredagar: 08:00 - 16:00
Våra säljare är ofta ute på fältet,
ring gärna och boka ett besök

SERVICEMARKNAD

Ronny Bergsköld
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (21) 236 10
Ronny.Bergskold@wistlastbuss.com

Jan Blomkvist
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)21-236 44
jan.blomkvist@wistlastbuss.com

Ako Haidar
Bromsgruppledare/Lastbilstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 73
ako.haidar@wistlastbuss.com

Roger Ihrelius
Teamledare verkstad och buss
Telefon: +46 (0)21-236 43
roger.ihrelius@wistlastbuss.com

Magnus Andersson
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)18-68 51 56
magnus.andersson@wistlastbuss.com

Patrik Gissler
Teamledare skadeverkstad
Telefon: +46 (0)21-236 47
patrik.gissler@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Johan Byberg
Teamledare Reservdelar
Telefon: +46 (0)21-236 56
johan.byberg@wistlastbuss.com

Mats Gustavsson
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 54
mats.gustavsson@wistlastbuss.com

Marie Lostin
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 58
marie.lostin@wistlastbuss.com

Kjell Helmer
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)21-236 55
kjell.helmer@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Anders Rosén
Lastvagnssäljare
Telefon: +46 (0)21-236 22
anders.rosen@wistlastbuss.com

Johan Drugge
Bussäljare
Telefon: +46 (0)920-21 77 10
johan.drugge@wistlastbuss.com

Adam Berglind
Lastvagnssäljare
Telefon: +46 (0)221-276 24
adam.berglind@wistlastbuss.com

Tomas Bergfeldt
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)21-236 21
tomas.bergfeldt@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Andras Frimmel
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Eisans Pavils
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Johan Östlund
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Samuel Henriksson
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

David Larsson
Telefon: +46(0)21-236 00

Marcus Sjödahl
Telefon: +46(0)21-236 00

Hampus Kembler
Telefon +46(0)21 236 00

Christian Carlsson
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Paavo Kortelainen
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Simon Johansson
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Tawakal Elmi
Telefon: +46(0)21-236 00

Mattias Vestman
Telefon: +46(0)21-236 00

Haboub Hasan
Telefon +46(0)21 236 00

Conny Hööst
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Johan Frankgard
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Patrik Ewnert
Telefon växel: +46 (0)21-236 00

Henrik Björk
Telefon: +46(0)21-236 00

Göran Johansson
Telefon: +46(0)21-236 00

Rasmus Hansen
Telefon +46(0)21 236 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR