Wist Last & Buss

Välkommen till Wist i Umeå

BESÖKSADRESS

Verkstadsgatan 9-11
904 32 Umeå

 

Däckservice:
Kontakta vår samarbetspartner HB Däck.
Jourtelefon: 070-299 95 76 eller 070-299 95 97
www.hbdack.se

POSTADRESS

Wist Last & Buss AB
Box 1425
901 24 Umeå

Fakturerings- och leverantörsinformation

ÖPPETTIDER

VERKSTAD

Måndag - Torsdag: 07:00 - 23:30
Fredagar: 07:00 - 16:00

ÖPPETTIDER

RESERVDELAR

Måndag - Torsdag: 07:00 - 23:30
Fredagar: 07:00 - 17:00

ÖPPETTIDER

FÖRSÄLJNING

Måndag - Fredag: 08:00 - 17:00
Våra säljare är ofta ute på fältet,
ring gärna och boka ett besök

SERVICEMARKNAD

Anders Mitterer
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)90-17 95 70
anders.mitterer@wistlastbuss.com

Geir Lasse Pedersen
Tekniker/driftansvarig tvätt
Telefon: +46 (0)90-17 95 74
geir-lasse.pedersen@wistlastbuss.com

Mikael Carlsson
Teamledare Verkstad
Telefon: +46 (0)90-17 95 73
mikael.carlsson@wistlastbuss.com

David Sörlin
Teamledare
Telefon: +46 (0)90-17 95 64
david.sorlin@wistlastbuss.com

Ronny Öhman
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)90-17 95 65
ronny.ohman@wistlastbuss.com

 

Linda Östman
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)90-17 95 67
linda.ostman@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Christer Forsgren
Teamledare reservdelar
Telefon: +46 (0)90-17 95 71
christer.forsgren@wistlastbuss.com

Annika Olsson
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 17  (Föräldraledig)
annika.olsson@wistlastbuss.com

 

Jan Falk
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 82
jan.falk@wistlastbuss.com

Nicklas Backlund
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 62
nicklas.backlund@wistlastbuss.com

Joakim Lindqvist Engström
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 14
joakim.lindqvist-engstrom@wistlastbuss.com

Hampus Sjöner
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 17
hampus.sjoner@wistlastbuss.com

Beatrice Backlund
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 63
beatrice.backlund@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Johan Ottosson
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)950-59 42 29
johan.ottosson@wistlastbuss.com

Peter Hänfridsson
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)90-17 95 85
peter.hanfridsson@wistlastbuss.com

Fredrik Forsberg
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)90-17 95 33
fredrik.forsberg@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Bahzad Tamar
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Jens Eklund
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Per Johansson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Arne Lundberg
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Åke Persson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Mindugas Stradumskas
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Jörgen Johansson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Roland Andersson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Johan Åberg
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Ante Olofsson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Paul-Erik Storöy
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Sebastian Sjöström
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Joakim Forsner
Telefon: +46(0)90-17 95 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR