Wist Last & Buss

VÄLKOMMEN TILL

UMEÅ

Besöksadress:
Verkstadsgatan 9-11
904 32 Umeå
Postadress:
Wist Last & Buss AB
Box 1425
901 24 Umeå
Växel: 090-17 95 00
Epost: kundmottagninglv.umea@wistlastbuss.com
Servicecenter: 090-17 95 72
Fakturerings- och leverantörsinformation

Verkstad
Måndag - Torsdag: 07:00 - 23:30
Fredagar: 07:00 - 16:00
Lördagar: stängt 
Reservdelar
Måndag - Torsdag: 07:00 - 23:30
Fredagar: 07:00 - 17:00
Lördagar: Stängt 
Söndagar: Stängt 
Försäljning
Måndag - Fredag: 08:00 - 16:00
Lördag: stängt 
Våra säljare är ofta ute på fältet, ring gärna och boka ett besök

SOMMARTIDER:

Vecka 26 - 33
07:00-16:00

Volvo Action Service:
020 - 79 58 27
Tvätthall:
Öppet dygnet runt med Volvokort/personligt tvättkort
Däckservice:
Kontakta vår samarbetspartner HB Däck.
Jourtelefon: 070-299 95 76 eller 070-299 95 97
www.hbdack.se

SERVICEMARKNAD

Anders Mitterer
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)90-17 95 70
anders.mitterer@wistlastbuss.com

Geir Lasse Pedersen
Tekniker/driftansvarig tvätt
Telefon: +46 (0)90-17 95 74
geir-lasse.pedersen@wistlastbuss.com

Inger Dahlberg
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)90-17 95 68
Inger.Dahlberg@wistlastbuss.com

David Sörlin
Teamledare
Telefon: +46 (0)90-17 95 64
david.sorlin@wistlastbuss.com

Ronny Öhman
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)90-17 95 65

 

Linda Östman
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)90-17 95 67

RESERVDELAR

Christer Forsgren
Teamledare reservdelar
Telefon: +46 (0)90-17 95 71
christer.forsgren@wistlastbuss.com

Annika Olsson
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 17  (Föräldraledig)
annika.olsson@wistlastbuss.com

 

Joakim Sundbom
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 63
joakim.sundbom@wistlastbuss.com

Jan Falk
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 82
jan.falk@wistlastbuss.com

Kristian Nilsson
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 18
kristian.nilsson@wistlastbuss.com

Nicklas Backlund
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 62
nicklas.backlund@wistlastbuss.com

Hampus Sjöner
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 17
hampus.sjoner@wistlastbuss.com

Patrik Söderman
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)90-17 95 18
(Tjänstledig)
patrik.soderman@wistlastbuss.com  

FÖRSÄLJNING

Jörgen Sollèn
Lastbilssäljare
Telefon: +46 90-179533
jorgen.sollen@wistlastbuss.com

Peter Hänfridsson
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)90-17 95 85
peter.hanfridsson@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Bahzad Tamar
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Jens Eklund
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Per Johansson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Arne Lundberg
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Åke Persson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Mindugas Stradumskas
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Jörgen Johansson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Roland Andersson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Johan Åberg
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Ante Olofsson
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Hapson Mazendame
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Paul-Erik Storöy
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Sebastian Sjöström
Telefon: +46(0)90-17 95 00

Joakim Forsner
Telefon: +46(0)90-17 95 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR

Senaste pressreleasen