Wist Last & Buss

Volvo
Luleå

VÄLKOMMEN TILL

LULEÅ

Besöksadress:
Krossvägen 3
973 45 Luleå
Postadress:
Wist Last & Buss AB
Krossvägen 3
973 45 Luleå
Växel: 0920-21 77 00    E-post: info@wistlastbuss.com
Skadeverkstad: 0920-21 77 79
Fakturerings- och leverantörsinformation

Verkstad
Måndag - Torsdag: 07:00 - 23:45
Fredagar: 07:00 - 16:00
Reservdelar
Måndag - Torsdag: 07:00 - 23:45
Fredagar: 07:00 - 16:00
Försäljning
Måndag - Fredag: 08:00 - 17:00
Våra säljare är ofta ute på fältet, ring gärna och boka ett besök

Volvo Action Service:
020 - 79 58 27

SERVICEMARKNAD

Petrus Kohkoinen

Petrus Kohkoinen
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)920-21 77 26
petrus.kohkoinen@wistlastbuss.com

Freddie Sandström

Freddie Sandström
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)920-21 77 03
freddie.sandstrom@wistlastbuss.com

Jani Lassheikki

Jani Lassheikki
skadeverkstad
Telefon: +46 (0)920-21 77 79

 

Tommy Esberg

Tommy Esberg
Teamledare Verkstad
Telefon: +46 (0)920-21 77 42
Tommy.Esberg@wistlastbuss.com

Timo-Tuomas Sinikumpu

Timo-Tuomas Sinikumpu
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)920-21 77 60
timo-tuomas.sinikumpu@wistlastbuss.com

Amanda Falk

Amanda Falk
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)911-20 38 04
amanda.falk@wistlastbuss.com

Patrik Hällgren

Patrik Hällgren
 Teamledare verkstad
Telefon: +46 (0)920-21 77 63 
patrik.hallgren@wistlastbuss.com

Jens Alldén

Jens Alldén
Serviceman verkstad
Telefon: +46 (0)920-21 77 78
jens.allden@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Jonas Edlund

Jonas Edlund
Teamledare Reservdelar
Telefon: +46 (0)920-21 77 54
jonas.edlund@wistlastbuss.com

Staffan Brännström

Staffan Brännström
Godsmottagare
Telefon: +46 (0)920-21 77 61

Arne Messner

Arne Messner
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)920-21 77 53
arne.messner@wistlastbuss.com

Angelica Pettersson

Angelica Pettersson
Godsmottagare
Telefon: +46 (0)920-21 77 55
Angelica.pettersson@wistlastbuss.com

Roger Jönsson

Roger Jönsson
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)920-21 77 52
roger.jonsson@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Gunnar Hansson

Gunnar Hansson
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)920-21 77 11
gunnar.hansson@wistlastbuss.com

Tommy Hedström

Tommy Hedström
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)920-21 77 12
tommy.hedstrom@wistlastbuss.com

 

Greger Lindquist

Greger Lindquist
Bussäljare
Telefon +46 (0)910-73 86 30
greger.lindquist@wistlastbuss.com

Johan Drugge

Johan Drugge
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)920-21 77 10
Johan.drugge@wistlastbuss.com

Andreas Fagervall

Andreas Fagervall
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)920-21 77 29
andreas.fagervall@wistlastbuss.com

Kajsa Friberg

Kajsa Friberg
Säljledare Nord
Telefon: +46 (0)920-21 77 07
kajsa.friberg@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Harry Esberg

Harry Esberg
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Fredrik uddström

Fredrik Uddström
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Mats Nilsson

Mats Nilsson
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Tommy Ängsand

Tommy Ängsund
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Felix Brännström

Felix Brännström
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Emil Ågren

Emil Ågren
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Kristoffer Grönlund

Kristoffer Grönlund
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Patrik Groth

Patrik Groth
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Torbjörn Andersson

Torbjörn Andersson
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Elias Johansson
Marcus Rosengren

Marcus Rosengren
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Linus Almqvist

Linus Almqvist
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Peter Innala

Peter Innala
Telefon: +46(0)920-21 77 00

William Bergenstråle

William Bergenstråle
Telefon: +46(0)920-21 77 00

Rickard Wahlberg

VÅRA ANLÄGGNINGAR

Senaste pressreleasen