Wist Last & Buss

VÄLKOMMEN TILL

KIRUNA

Besöksadress:
Maskinvägen 8
981 38 Kiruna
Postadress:
Wist Last & Buss AB
Box 13
981 21 Kiruna
Växel: 0980-39 84 50    E-post: info@wistlastbuss.com
Reservdelar: 0980-39 84 70
Fakturerings- och leverantörsinformation

Verkstad
Måndag - Torsdag: 06:30 - 21:00
Fredagar: 06:30 - 21:00
Lördag - Söndag: 07:00-17:30
Reservdelar
Måndag - Torsdag: 06:30 - 21:00
Fredagar: 06:30 - 21:00
Lördag - Söndag: 07:00-17:30
Försäljning
Måndag - Fredag: 08:00 - 17:00
Våra säljare är ofta ute på fältet, ring gärna och boka ett besök
 

SOMMARTIDER:

Vecka 26 - 34
07:00-16:00
Du når oss även på våra journummer:
Verkstad: 070-6640810 Reservdelar: 070-3440083

Volvo Action Service:
020 - 79 58 27

SERVICEMARKNAD

Krister Wennberg
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)980-39 84 69
krister.wennberg@wistlastbuss.com

Anneli Oja
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)980-39 84 51

Verkstad Eftermiddag/Helg
Volvo:
Telefon: +46 (0)980-39 84 52
Mobil: +46 (0)70-664 08 10

Entreprenad:
Telefon: +46 (0)980-39 84 62
Mobil: +46 (0)70-593 74 23

Åsa Lindblom
Administratör
0980-398461 / 0703315020
asa.lindblom@wistlastbuss.com

Amanda Falk
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)911-20 38 04
amanda.falk@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Mathias Nilsson
Teamledare reservdelar
Telefon: +46 (0)980-39 84 70
mattias.nilsson@wistlastbuss.com

Ola Johansson
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)980-39 84 70
ola.johansson@wistlastbuss.com

Krister Strålberg
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)980-39 84 79
krister.stralberg@wistlastbuss.com

Tomas Elenius
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)980-39 84 70
tomas.elenius@wistlastbuss.com

Niklas Kauppi
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)980-39 84 70
niklas.kauppi@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Stefan Brännström
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)980-39 84 80
stefan.brannstrom@wistlastbuss.com

Andreas Fagervall
Tjänstesäljare
+46 (0)920-21 77 29
andreas.fagervall@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Lars Eriksson
Tel: +46 (0)980-39 84 50

Tobias Bohm
Tel: +46 (0)980-39 84 50

Kelevi-Tapojarvi
Tel: +46 (0)980-39 84 50

 Egon Josefsson
Tel: +46 (0)980-39 84 50

Stefan Randelöv
Tel: +46 (0)980-39 84 50

Isak Sirviö
Tel: +46 (0)980-39 84 50

Jörgen Grönberg
Tel: +46 (0)980-39 84 50

Ludvig Wahlberg
Tel: +46 (0)980-39 84 50

VÅRA ANLÄGGNINGAR

Senaste pressreleasen