Wist Last & Buss

Välkommen till Wist i Arlandastad

BESÖKSADRESS

Voltgatan 11
195 60 Arlandastad

Vi utför även:
Axel- och hjulinställningar
AC-arbeten
Service/reparation av släp och påbyggnader

POSTADRESS

Box 921
195 05 Arlandastad

Fakturerings- och leverantörsinformation

Däckverkstad:
Vi samarbetar med Däckteam (Arlandastad Däck AB), som finns i lokalen bredvid vår. Telefon, dagtid och jour: 08-594 412 90

Shell Truck Diesel:
Diesel (även med personbilsmunstycke), HVO och AdBlue

ÖPPETTIDER

VERKSTAD

Måndag - Torsdag: 06:00 - 23:15
Fredagar: 06:00 - 16:00

SOMMARTIDER:

Vecka 29 - 32
07:00-16:00

ÖPPETTIDER

RESERVDELAR

Måndag - Torsdag: 06:00 - 23:15
Fredagar: 06:00 - 16:00

SOMMARTIDER:

Vecka 29 - 32
07:00-16:00

ÖPPETTIDER

FÖRSÄLJNING

Måndag - Torsdag: 08:00 - 17:00
Fredagar: 08:00 - 16:00
Våra säljare är ofta ute på fältet,
ring gärna och boka ett besök

Volvo Begagnatcenter Buss

I Arlandastad har vi ett center för begagnade bussar. Här hittar du alltid iordningställda bussar klara för omedelbar leverans.

SERVICEMARKNAD

Dan Björnerfjord
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)8-594 412 02
dan.bjornerfjord@wistlastbuss.com

Stefan "Robban" Robertsson
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)8-594 412 10
stefan.robertsson@wistlastbuss.com

Ola Lindström
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)18-68 51 56
ola.lindstrom@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Tobias Jernqvist
Teamledare reservdelar
Telefon: +46 (0)8-594 412 21
tobias.jernqvist@wistlastbuss.com

Kent "Affe" Westerlund
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)8-594 412 20
kent.westerlund@wistlastbuss.com

Roine Thunberg
Reservdelstekniker
Telefon: +46 (0)8-594 412 23
roine.thunberg@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Fredrik Paulsen
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)8-594 412 04
fredrik.paulsen@wistlastbuss.com

Greger Lindquist
Bussäljare
Telefon: +46 (0)910-73 86 30
greger.lindquist@wistlastbuss.com

Tomas Bergfeldt
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)21-236 21
tomas.bergfeldt@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Alexander Barosén
Telefon: +46(0)594 412 00

Peter Rogner
Telefon: +46(0)594 412 00

Bahman Mostafapour
Telefon: +46(0)594 412 00

Daniel Pettersson
Telefon: +46(0)594 412 00

Robin Westerlund
Telefon: +46(0)594 412 00

Erik Söderström
Telefon: +46(0)594 412 00

Habibalah "Habib" Alijan
Telefon: +46(0)594 412 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR

Senaste pressreleasen