Wist Last & Buss

Volvo
Uppsala

VÄLKOMMEN TILL

UPPSALA

Besöksadress:
Bolandsgatan 8
753 23 Uppsala
Postadress:
Wist Last & Buss AB
Box 997
751 09 Uppsala
Växel: 018-68 51 00    E-post: info@wistlastbuss.com
Kundmottagning: 018-68 51 40
Reservdelar: 018-68 51 60
Fakturerings- och leverantörsinformation

 

Verkstad
Måndag - Torsdag: 06:30 - 24:00
Fredagar: 06:30 - 16:00
Reservdelar
Måndag - Torsdag: 06:30 - 24:00
Fredagar: 06:30 - 16:00
Försäljning
Måndag - Fredag: 08:00 - 17:00
Våra säljare är ofta ute på fältet, ring gärna och boka ett besök

Volvo Action Service:
020 - 79 58 27
Volvo Penta:
I Uppsala är vi även auktoriserade för Volvo Penta

SERVICEMARKNAD

Kristian Löfving

Kristian Löfving
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)18-68 51 64
kristian.lofving@wistlastbuss.com

Alexander Bäckström

Alexander Bäckström
Kundmottagare
Telefon: +46 (0)18-68 51 14
alexander.backstrom@wistlastbuss.com

Jörgen Larsson

Jörgen Larsson
Fastighet/Administration
Telefon: +46 (0)18-68 51 42
jorgen.larsson@wistlastbuss.com

Mikael Björk

Mikael Björk
Kundmottagare
Telefon: +46(0)18-68 51 37
mikael.bjork@wistlastbuss.com

Ola Lindström

Ola Lindström
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)18-68 51 56
ola.lindstrom@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Patrik Eriksson

Patrik Eriksson
Teamledare Reservdelar
Telefon: +46(0)18-68 51 61
patrik.eriksson@wistlastbuss.com

Andreas Klasson

Andreas Klasson
Reservdelstekniker
Telefon: +46(0)18-68 51 65
andreas.klasson@wistlastbuss.com

Johan Ekman

Johan Ekman
Reservdelstekniker
Telefon: +46(0)18-68 51 67
johan.ekman@wistlastbuss.com

Jennifer Höglund

Jennifer Höglund
Reservdelstekniker
Telefon: +46(0)18-68 51 68
jennifer.hoglund@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Mats Adamsson

Mats Adamsson
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)18-68 51 54
mats.adamsson@wistlastbuss.com

Fredrik Paulsen

Fredrik Paulsen
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)18-68 51 57
fredrik.paulsen@wistlastbuss.com

Greger Lindquist

Greger Lindquist
Bussäljare
Telefon: +46 (0)910-73 86 30
greger.lindquist@wistlastbuss.com

Tomas Bergfeldt

Tomas Bergfeldt
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)21-236 21
tomas.bergfeldt@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Fredrik Palmkvist

Fredrik Palmkvist
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Jesper Lundqvist

Jesper Lundqvist
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Johnny Fogelin

Johnny Fogelin
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Jonas Söderberg

Jonas Söderberg
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Lars-Olov Andersson

Lars-Olov Andersson
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Mwisa Maipambe

Mwisa Maipambe
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Mwisa Maipambe

Mikael Wärm
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Viktor Melin

Viktor Melin
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Anton Eriksson

Anton Eriksson
Telefon: +46(0)18-68 51 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR

Senaste pressreleasen