Wist Last & Buss

Välkommen till Wist i Uppsala

BESÖKSADRESS

Bolandsgatan 8
753 23 Uppsala

 

I Uppsala är vi även auktoriserade för Volvo Penta.

POSTADRESS

Box 997
751 09 Uppsala

Fakturerings- och leverantörsinformation

ÖPPETTIDER

VERKSTAD

Måndag - Torsdag: 06:30 - 00:00
Fredagar: 06:30 - 16:00

ÖPPETTIDER

RESERVDELAR

Måndag - Torsdag: 06:30 - 00:00
Fredagar: 06:30 - 16:00

ÖPPETTIDER

FÖRSÄLJNING

Måndag - Fredag: 08:00 - 17:00
Våra säljare är ofta ute på fältet,
ring gärna och boka ett besök

SERVICEMARKNAD

Kristian Löfving
Servicemarknadschef
Telefon: +46 (0)18-68 51 64
kristian.lofving@wistlastbuss.com

Mikael Björk
Kundmottagare
Telefon: +46(0)18-68 51 37
mikael.bjork@wistlastbuss.com

Pernilla Krittz
Kundmottagare
Telefon: +46(0)18-68 51 40
pernilla.krittz@wistlastbuss.com

Viktor Melin
Kundmottagare
Telefon: +46(0)18-68 51 88
viktor.melin@wistlastbuss.com

Jörgen Larsson
Fastighet/Administration
Telefon: +46 (0)18-68 51 42
jorgen.larsson@wistlastbuss.com

Magnus Andersson
Servicekoordinator
Telefon: +46 (0)18-68 51 56
magnus.andersson@wistlastbuss.com

RESERVDELAR

Andreas Klasson
Teamledare Reservdelar
Telefon: +46(0)18-68 51 65
andreas.klasson@wistlastbuss.com

Erik Hammarlund
Reservdelstekniker
Telefon: +46(0)18-68 51 61
erik.hammarlund@wistlastbuss.com

Peter Eklund
Reservdelstekniker
Telefon: +46(0)18-68 51 00
peter.eklund@wistlastbuss.com

Helena Bemvén
Reservdelstekniker
Telefon: +46(0)18-68 51 62
helena.bemven@wistlastbuss.com

FÖRSÄLJNING

Mats Adamsson
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)18-68 51 54
mats.adamsson@wistlastbuss.com

Magnus Blombergsson
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)18-68 51 52
magnus.blombergsson@wistlastbuss.com

Fredrik Paulsen
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)18-68 51 57
fredrik.paulsen@wistlastbuss.com

Johan Drugge
Bussäljare
Telefon: +46 (0)920-21 77 10
johan.drugge@wistlastbuss.com

Andreas Olárs
Lastbilssäljare
Telefon: +46 (0)18-68 51 51
andreas.olars@wistlastbuss.com

Tomas Bergfeldt
Tjänstesäljare
Telefon: +46 (0)21-236 21
tomas.bergfeldt@wistlastbuss.com

VERKSTAD

Fredrik Palmkvist
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Jesper Lundqvist
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Johnny Fogelin
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Jonas Söderberg
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Lars-Olov Andersson
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Mwisa Maipambe
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Mikael Wärm
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Viktor Melin
Telefon: +46(0)18-68 51 00

Anton Eriksson
Telefon: +46(0)18-68 51 00

VÅRA ANLÄGGNINGAR